Klub deskových her v naší knihovně

30. 08. 2024

Klub deskových her v naší knihovně

Od úterý 10. 9. 2024 od 18 hodin se budou v naší knihovně konat jednou za týden podvečerní setkání hráčů deskových her. Tato setkání jsou vhodná pro mládež starší 13ti let a pro dospělé. Mladší děti mohou přijít pouze v doprovodu dospělé osoby. Budete si moci zahrát různé deskové hry, od lehkých rodinných her až po náročné strategické hry. Vítáni jsou všichni, ať už mají s deskovými hrami zkušenosti, nebo ne. Více informací vám rádi poskytneme osobně v knihovně, přes email info@mkrtyne.cz, nebo na telefonním čísle 604 181 981. Těšíme se na vás!

Schválně, co se vám vybaví pod pojmem „desková hra“?

 

Mnoho z vás si vzpomene a pravděpodobně i má doma někde schované starší „klasiky“ jako Člověče, nezlob se, Dostihy a sázky nebo Šachy a Dámu.

 

Slyšeli jste o „moderních“ deskových hrách?

 

Většina moderních deskovek je založena na příběhu z minulosti nebo ze současnosti. Herní postupy často napodobují skutečné postupy, se kterými se můžeme setkat v běžném životě. Náhoda hraje v těchto hrách pouze malou roli.

 

Jak se to tedy liší od klasik jako Člověče nebo Šachů?

 

Šachy i Člověče nezlob se jsou hry na dvou opačných pólech pokud se jedná o míru náhody. Zatímco v šachu náhoda nehraje žádnou roli – vše je jasné a otevřené hned od začátku, v Člověče nezlob se je v podstatě vše založeno na náhodě.

Pokud prvek náhody ve hře přeženeme, získáme hru, ve které nezáleží na schopnostech jednotlivých hráčů. To vede k rozladění a často i znechucení hráčů, požitek ze hry se vytrácí.

Naopak, pokud náhodu zcela vyloučíme (šachy), získáme hru, ve které schopnější hráč neustále vyhrává. Dochází k znechucení slabšího hráče a nakonec i silnější hráč si dobře nezahraje, protože pořád jenom vyhrávat není žádná výzva.

Moderní deskovky mají většinou velmi dobře vyvážený prvek náhody tak, aby i slabší hráč mohl občas vyhrát, ale dlouhodobě se k vítězství propracovávají hráči s lepšími schopnostmi.

 

Moderní deskovky často používají herní mechanismy, které vedou k budování, stavění, sbírání. Všichni tedy například staví a vyhrává ten, kdo postaví nejvíce nebo nejdříve. Na konci hry mají všichni dobrý pocit „z dobře odvedené práce“ – každý něco postavil, nikdo není ponížen. U spousty her si také hráč řekne „kdybych to zahrál jinak, mohlo to dopadnout ještě lépe“ a těší se, jak svoji strategii změní v další hře.

 

A co počítačové hry?


Hrát deskovky a počítačové hry se nevylučuje – obě tyto kategorie jsou o něčem jiném. Základní rozdíl je asi v tom, že u počítače sedí hráč sám – nemá žádný  kontakt se svým okolím. U deskovky sedí u stolu přátelé a rodiny – a v tom je jejich největší kouzlo. Dávají lidi dohromady, pomáhají jim komunikovat a společně se bavit.

U deskovek se často komunikuje mezi hráči. Hráči se spolu domlouvají, obchodují, licitují, snaží se ovlivnit mluvením ostatní hráče v jejich tazích, hru komentují, špičkují se.

Kdo hraní stolních her propadne, těžko se již vrací k počítači, který kouzlo společnosti nedokáže nahradit.

 

Když se řekne hra, vybaví se většině lidí hra dětská. Pro koho jsou tedy moderní deskovky určeny?

 

Většinou jsou určeny pro dospělé hráče a pro rodiny se staršími dětmi. V našich krajích je to trochu nezvyklé – dospělí a hry. Ve vyspělé Evropě  (například Německo, Francie, Itálie) je to ale běžná záležitost.

 

Od nového roku v naší Rtyňské knihovně každé úterý v 17 h probíhá setkávání hráčů moderních deskových her pro dospělé a starší 13ti let. Vstup je zdarma a konec večer není pevně dán.

Setkávají se zde kluci, holky i dospělí všech věkových kategorií, studenti, lidé v produktivním i důchodovém věku.

Pravidelně se nás v knihovně sejde okolo 15ti hráčů a každým týdnem mezi s sebou přivítáme 2 až 3 nové členy.

Za necelé dva měsíce jsme již vyzkoušeli kolonizovat Mars, stavět železniční trať přes celou Evropu, skládat obklady v Azulu nebo vitráže v Sagradě, evakuovat Zemi na Měsíc, vyzkoušet práci kartografů, jako Vikingové během Ragnaroku bojovat s mýtickými monstry, chytat zkorumpované agenty nebo hledat bájný poklad Johna Silvera a mnohem víc!

 

Během těchto her jsme zažili napětí, smích i nezapomenutelné situace. Jsem moc rád, že všichni, kteří si hry přišli vyzkoušet, ať starší nebo mladší, se stali pravidelnými hráči a naše skupina se úspěšně rozrůstá.

 

Rád bych tímto poděkoval paní vedoucí knihovny Janě Sehnalové za vstřícnost a usměvavou podporu!

 

Tímto bych chtěl pozvat i další zájemce o hraní deskovek.

Nezáleží, jestli jste zkušení hráči nebo začátečníci.

Přijďte s námi objevovat radost z hraní deskových her a setkání s přáteli!

Každé úterý od 17h máte příležitost!

Těšíme se na vás!

 

Pavel Janýr s hráčským kolektivem

 

PS: pokud byste měli nějaké dotazy, klidně zavolejte nebo napište na 604 181 981 :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

zpět na výpis aktualit
Pondělí   12–16 h
Úterý 8–12 h 13–17 h
Středa   12–16 h
Čtvrtek 8–12 h 13–17 h

Během letních prázdnin:

Úterý 8–12 h 13–17 h
Čtvrtek 8–12 h 13–17 h

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší
nám. Horníků 440
542 33 Rtyně v Podkrkonoší

Provozovatelem webu je společnost Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší, která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýzy návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy.

Více o cookies
Upravit nastavení
Přijmout vše