Biblioschránka

Biblioschránka - samoobslužný box je plechová krabice, která může připomínat velkou poštovní schránku a je umístěna před vchodem do knihovny. Umožní Vám vrátit vypůjčené knihy, časopisy a ostatní dokumenty, třeba i CD a DVD. Knihy zapůjčené prostřednictvím Meziknihovní výpůjční služby z jiných knihoven se vrací pouze při osobní návštěvě knihovny. Deskové hry není z technických důvodů možné vracet prostřednictvím biblioschránky.

Slouží 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

V horní části boxu je vstupní otvor, do kterého se vkládají knihy. Pod vstupním otvorem jsou zamykatelná dvířka, za kterými je speciální vozík na knihy. Aby se zamezilo poškození vracených knih, je dno vozíku usazeno na pružinách. Knihy tak padají vždy z výšky cca 20 cm.

Princip fungování

Pokud uživatel nechce vrátit půjčený dokument přímo do knihovny, vhodí jej do návratového boxu. Pověřená osoba pak dokumenty z návratového boxu vyjme a vrátí do knihovny. Je důležité upozornit na skutečnost, že pokud uživatel hodí dokument do boxu, ještě tím není dokument vrácen. Jeho vrácení nastává až v situaci, kdy jej knihovník zaeviduje jako vrácený – např. druhý den po vhození do boxu. Čtenář by si proto měl ověřit, zda k vrácení skutečně došlo, např. e-mailem či kontrolou čtenářského konta, a na případné nesrovnalosti ihned upozornit. Knihovna vyrozumění o vrácení výpůjčky neposílá. Také pokud má čtenář uhradit poplatky za pozdní vrácení, nevyhne se jim tím, že knihu vloží do návratového boxu. Bude je muset uhradit při osobní návštěvě knihovny. Poplatek za pozdní vrácení však přestane nabíhat ve chvíli, kdy je kniha zaevidovaná jako vrácená (viz výše). Výpůjční lhůta u zbývajících nevrácených dokumentů se automaticky prodlužuje jen u těch dokumentů, kde je to ještě možné. Vhozené poškozené a neúplné dokumenty nebudou z vašeho konta odečteny. Využití biblioschránky je na vlastní zodpovědnost.

Zvýšení komfortu uživatelů knihovny

  • Možnost vrátit dokumenty mimo otvírací dobu knihovny
  • Uživatelé nemusí chodit přímo do knihovny.

Provozovatelem webu je společnost Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší, která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýzy návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy.

Více o cookies
Upravit nastavení
Přijmout vše