Soutěž My všichni jsme Východočeši

04. 03. 2017

Čtvrtý ročník soutěže "My všichni jsme Východočeši" je vědomostní soutěžní hra o Královéhradeckém a Pardubickém kraji pro žáky 7. - 9. tříd ZŠ. Děti se seznamují s historií a současností měst, která se přihlásila do soutěže.Hlavní soutěžní klání proběhne 26. - 27. 5. 2017 v Městské knihovně Přelouči.

Rtyně v Podkrkonoší je město v okrese Trutnov. Leží v Královéhradeckém kraji v severovýchodních Čechách pod Jestřebími horami v nadmořské výšce okolo 405 metrů nad mořem. Obec leží na Rtyňce v povodí Úpy ve Rtyňské brázdě. Rtyně má k 31. 12. 2016 2971 obyvatel.

Tři okruhy informací o našem městě
Historie města Rtyně v Podkrkonoší
K prvotnímu osídlení území dnešní Rtyně došlo nepochybně již ve 13. století v souvislosti s výstavbou hradu Vízmburk, k jehož panství Rtyně původně patřila. Hrad, nesoucí v překladu jméno „bílý kámen“, založil Tas z významného rodu pánů erbu třmene. Měl sloužit k ochraně zemských hranic. Vízmburská vrchnost rozdělila další pozemky novým obyvatelům a tím upevnila postavení i poslání vznikající obce, která od samého začátku patřila k největším obcím nejen vízmburského, ale později i náchodského panství. Dříve skromná obživa obyvatel Rtyně spočívala v zemědělství a v domácím tkalcování. I když od 16. stol. bylo známo, že zde je černé uhlí, teprve na sklonku 18. stol. se začíná s jeho dobýváním. Větší rozvoj hornictví je zaznamenán až v 19. stol, obzvláště od r. 1858, kdy v kraji byla zavedena železnice. V té době ustává domácí tkalcování a z mužů se stávají horníci. Na katastru obce bylo tenkrát kromě mnoha menších štol pět velkých dolů a tak se Rtyně stala hornickou. Práce v dolech zaměstnávala lidi až do roku 1990, kdy skončila těžba uhlí a doly byly uzavřeny.
Významné osobnosti
S rozvojem hornictví dochází i k rozvoji lidového muzicírování ve Rtyni. Narodili se zde dva bratři, kteří měli vztah k hudbě. Jeden byl hudební skladatel a vynikající hudebník Karel Koleta. Měl zde hudební nakladatelství a obchod s hudebními nástroji. Jeho bratr Čeněk Koleta byl zasloužilý kapelník velkého rtyňského dechového orchestru. Na jeho počest je pojmenováno sdružení amatérských hudebníků, kteří každoročně organizují úspěšný festival dechových hudeb „Koletova Rtyně“ v přírodním amfiteátru na Rychtě.
Pověst ze Rtyně v Podkrkonoší
Nedaleko od naší horské vesnice je starý hrad rozbořený, na Vizmburku tam říkají. Před dávnými časy byl na tom hradě panoš a ten se jmenoval Heřman. Měl rád děvče ze Rtyně z "Rychty". Chodil za ní ještě jiný, ale ten se jí nelíbil a ona dala slovo Heřmanovi. Měla být svatba. Ráno ten den přišla matka Heřmanova k němu a přinesla mu červená jablka a ptala se ho, proč je tak zamyšlen, a on na to, že sám neví. Matka ho prosila, aby nejezdil, že se jí zdál ošklivý sen. On na nic nedbal, rozloučil se s matkou a vyskočil si na koně. Ten však nechtěl vyjet ze vrat. Matka ho zase prosí: "Synu, zůstaň doma, zlé to znamení, nedobře se ti podaří", ale on neposlechl, bodl koně a vyjel přes most. Kůň se vzepjal a nechtěl dál. Matka ho do třetice prosila. Ale Heřman na nic nedbal a přece jel k té nevěstě. A když jeli na svatbu a sem na to místo dojeli, zaskočil je ten druhý hoch, co se o nevěstu ucházel se svými kamarády. Začali se bít ti dva sokové a Heřman byl zabit. Když to nevěsta viděla, vrazila do sebe nůž. Svatebníci zabili toho soka a tak prý tu devět lidí zahynulo. Pochovali je všechny do jednoho hrobu a dali jim na památku devět křížů. O té doby říká se tomu návrší u "Devíti křížů". Dřevěné kříže zub časů dávno již odstranil, ale památku tu bude do dávných časů věstit krásný kamenný kříž, na němž jest devět křížů vtesáno v pískovcovém kameni.

Odkazy na texty pro soutěž My všichni jsme Východočeši. Zde najdete všechny potřebné informace k tomu, abyste při závěrečném klání uspěli.

1.Přelouč: http://www.mestoprelouc.cz/knihovna/my-vsichni-jsme-vychodocesi-2015/
2.Chlumec nad Cidlinou: www.knihovna.chlumecnc.cz
3.Nové Město nad Metují: http://www.knihovnanm.cz/index.php/detsky-web1
4.Hradec Králové: http://www.knihovnahk.cz/pro-deti/souteze/my-vsichni-jsme-vychodocesi
5.Dvůr Králové nad Labem: http://www.slavoj.cz/souteze/my-vsichni-jsme-vychodocesi.html
6.Jičín: http://knihovna.mujicin.cz/souteze.html
7.Pardubice: http://vendelin.kkpce.cz/clanek.php?id=47
8.Litomyšl: http://litomysl.cz/knihovna/deti
9.Třebechovice pod Orebem: http://hmk.webk.cz/pages/my-vsichni-jsme-vychodocesi-20.html
10.Moravská Třebová: http://www.mkmt.cz/My_vsichni_jsme_vychodocesi.pdf
11.Nový Bydžov: http://www.novybydzov.cz/my-vsichni-jsme-vychodocesi/d-13171/p1=6162
12.Svitavy: http://www.booksy.cz/?page_id=2766
13.Nová Paka: http://knihovna.munovapaka.cz/
14.MěK Chrudim: http://www.knihovna-cr.cz/detsky-koutek/my-vsichni-jsme-vychodocesi
15.Náchod: http://www.mknachod.cz/akce/detail/soutez-pro-deti-my-vsichni-jsme-vychodocesi
16.Rtyně v Podkrkonoší: http://www.mkrtyne.cz/novinky.html

zpět na výpis aktualit
Pondělí   12–16 h
Úterý 8–12 h 13–17 h
Středa   12–16 h
Čtvrtek 8–12 h 13–17 h

Během letních prázdnin:

Úterý 8–12 h 13–17 h
Čtvrtek 8–12 h 13–17 h

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší
nám. Horníků 440
542 33 Rtyně v Podkrkonoší

Provozovatelem webu je společnost Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší, která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýzy návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy.

Více o cookies
Upravit nastavení
Přijmout vše